S i n a s o s

Gomeda Vadisi

Gomeda Vadisinin Sinasos Star Otelimize sadece yürüme mesafesinde olduğunu biliyormusunuz?

Ürgüp’ün güneyinde yer alan Gomeda Vadisi jeomorfolojik açıdan adeta Ihlara Vadisi’nin küçük bir benzeri ve bu vadi 160 vadi içinden Nevşehir’in en önemli 3. vadisi.

Vadiye Ürgüp’ün 5 km. uzağındaki Mustafapaşa kasabasından girildiğinde ilk göze çarpan, vadiye adını da veren Gomeda Harabeleri oluyor. Sonrasındaki yürüyüş parkurunda ise vadiden süzülerek akan Bey Deresi’yle karşılaşıyorsunuz.

Yüzlerce mağaranın bulunduğu Gomeda vadisinde diğer adı Şeytan Deresi olan kısımda bulunan bir mağara, eskiden yağmur sularını toplama haznesi olarak kullanılıyormuş. Günümüzde de kullanılan bu mağaradaki su, Gomeda Vadisi’nin içinde bulunan kavak ağaçlarını sulama amacıyla kullanılıyor. Eskiden Güvercinlik olarak da kullanılan vadide yaz aylarında pek çok sayıda güvercin yaşamaya devam ediyor.

Gomeda Vadisi’nin içinde 3 tane sarnıç, 1 tane çeşme, 1 tane gölet, 11 tane doğal ve yapay köprü, çok sayıda mağara, güvercinlik, tünel, eskiden kalma harabe evler, 1 yeraltı şehri ve ilginç biçimli peribacaları ile etkileyici bir görünümü olan vadide toplam 6 tane de tarihi kilise bulunuyor.

Bunların en önemlisi kilise St. Basil Kilisesidir, Yürüyüş tutkunları için harika bir seçim olan vadinin yürüyüş mesafesi ise 7200 metre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir