SİNASOS’TA GASTRONOMİ

SİNASOS’TA GASTRONOMİ

Bir destinasyonun tarihi ve doğal güzellikleri kadar yemek kültürü de merak uyandırmakta ve o destinasyonun tarihi birikimi hakkında bilgiler vermektedir. Turistik açıdan ise bir lokasyonu tanımanın , hissetmenin en iyi yollarından birisi o bölgenin lokal yemeklerini tatmaktır. Çünkü lokal yemekler bir bölgenin aynı zamanda kimliğinin önemli bir parçasıdır.

Bu anlamda Sinasos (Mustafapaşa) Kapadokya bölgesinin gastronomi açsından en zengin yerlerinden biridir .Kapadokya geçmişten günümüze çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış ve bu çeşitlilik  yöresel yemek kültürüne de yansımıştır. 20. yüzyıla kadar Karamanlı Rumlar ve Türkler Mustafapaşa Beldesinde birlikte yaşamışlar ve daha sonra Muhacirlerin yerleştiği bu beldede bu ortak yaşam yemek kültürünün çeşitlenmesini sağlamıştır.

Sinasos’ta gastronomi deyince “Muhacir Yemekleri” özel bir yer kaplamaktadır. Bunlara en güzel örnekler ise hala geleneksel tekniklerle yapılan  ; Fasulnik,  Muhacir  Kapama,  Koripopareni, Mart  Yumurtası, Mileçnik, Muhacir Mantısı ve Nohutlu ekmek gibi yiyecekler sayılabilir.

 

Nohutlu ekmek dönemin şartlarında kış aylarına hazırlık amaçlı yapılan ve mayasının hazırlanması  zor  olan  bu  nedenle  mayasını  bilen  bir  kişi tarafından  yapılan  daha  sonra  köydeki  herkese  dağıtılan beldeye  has  bir ekmektir.

Mart  ayında  baharın müjdecisi  olarak  kabul  edilen  Hıdırellez’de  yapılan  Mart

Yumurtası  beldede  küçüklü  büyüklü  herkes  tarafında  takip edilen  ve  sevilen  bir  adettir

 

Koripopareni özellikle bayram sabahlarında her sofrada  bulunan  evdeki  birliğin  ifadesi  olarak  kullanılan bir yemektir.

Koripopareni

(6 kişilik)

Malzemeler :

1 kg açma yufka

1 kg tavuk

1 su bardağı ezilmiş ceviz

2 yemek kaşığı tereyağı

1 yemek kaşığı toz biber

Yapılışı:

Yufkalar saç üzerinde pişirilir. Pişirilen yufkalar parçalara ayrılarak yayvan bir tepsiye dizilir.

Diğer taraftan tavuk bol suda haşlanır. Cevizler iki su bardağı tavuk suyu ile bir süre

kaynatılır. Tavuk suyu kaynarken yufkalar bu tavuk suyu ile yavaş yavaş ıslatılır. Yufkaların üzerine cevizler serpiştirilir. Daha sonra pişmiş tavuk parçaları yufkaların üzerine serpilir.

Son  olarak  tereyağı  eritilerek  içine  toz  biber  katılır  ve yufkaların üzerine gezdirilir. Sıcak olarak servis edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir